Tomáš Kučera
Kam teď investuje Michal Šnobr? Je tu investiční příležitost, kterou přehlížíme?

🎙 Michal Šnobr – investor, analytik a odborník na energetiku.
V tomhle dílu se bavíme o zákulisí české energetiky, investičních strategiích a lekcích, které Michal získal během desítek let na trhu. Přemýšlí v souvislostech, nebojí se jít proti proudu – a přesně tohle rozhovor odhaluje.
🧠 Přidejte se ke komunitě lidí, kteří chtějí růst.
🔔 Nezapomeňte dát odběr, ať vám nic neunikne.
👀 Kde mě můžete sledovat?
🔗 Odkazy v epizodě
Daniel Křetínský pro Die Welt: Je čas změnit přístup: https://www.e15.cz/nazory-a-analyzy/daniel-kretinsky-pro-die-welt-je-cas-zmenit-pristup-1422535
Amenity Hotels & Resorts: https://amenity.cz/
⚠️ Disclaimer
Veškerý obsah na tomto profilu a kanálu – včetně videí, popisků a komentářů – slouží výhradně ke vzdělávacím účelům. Nejedná se o investiční poradenství ani o nabídku k uzavření smlouvy. Pokud v obsahu zmiňuji konkrétní investice nebo příležitosti, neznamená to, že jsou vhodné právě pro vás, ani že vám je osobně doporučuji. Rozhodnutí o investování je vždy na vás. Každá investice nese riziko – a to včetně možnosti ztráty části nebo celé investované částky. Vyšší potenciální výnos zpravidla znamená i vyšší riziko.
PETR BORKOVEC: ČNB nevěřila, že bude Partners banka vydělávat hned od začátku. Kdo měl pravdu?

O vlastní bance uvažoval od založení Partners v roce 2007/8. Po letech čekání, sbírání know-how, 2 neúspěšných žádostech u ČNB a získávání kapitálů v objemu 3 miliard se Petru Borkovcovi povedlo rozjet vlastní banku.
Jak se budovala první ryze cloudová banka v ČR?
Ve více jak hodinovém podcastu vám poodhalíme kompletní příběh Partners Banky – od původní myšlenky, přes dlouhý proces získávání bankovní licence a kapitálu, až po konečné spuštění.
Probrali jsme motivaci banku vůbec založit i dilema, zda koupit existující řešení anebo budovat na zelené louce? Petr se podělil o pokusy akvírovat jinou banku i zkušenosti s centrální bankou z pohledu žadatele o bankovní licenci.
Během posledních 3 let nejenže získával licenci, ale také kapitál, který si ČNB vyžádala – na získání licence musela Partners Banka složit na stůl 3 miliardy, které nakonec získala od investorů jako Tomáš Čupr, Ondra Fritz, Pale Fire capital, a taky od 1000 poradců z vlastních řad.
Kromě toho je Partners Banka první plně cloudová, a taky mobile-only bankovní instituce v ČR – internetové bankovnictví si u nich na počítači nepustíte. Petr prozradil, co je k takovému rozhodnutí vedlo.
Kromě toho jsme srovnali bankovní trh v Česku a na Slovensku, Petr vysvětlil, jak banka vytváří peníze, kde vznikají, jak probíhá expanze i roli ČNB z první ruky člověka, který s ní denně komunikuje.
A závěr jsme věnovali dluhopisovým letadlům, aneb jak se nenapálit na podvodných investicích, které slibují nereálné výnosy.
Užijte si poslech.
Jiří Coufal: UMĚLÁ INTELIGENCE již pomáhá makléřům, změní nemovitostní trh

Založil Briz.cz, aby makléřům usnadnil inzerci na realních portálech. Jeho aplikace dokáže na základě AI odstranit či přidat předměty z fotek, upravit a vizualizovat celé interiéry a kompletně vykreslovat návrhy z výkresů.
S Jirkou jsme probrali příchod AI do realit – co se změní, možný potenciál i úskalí.
Zabrousili jsme do počátků Brizu. Jirka nám popsal, jak aplikaci vyvíjel, co potřeboval nejen z pohledu hardwaru, ale také v rámci know-how. Co bylo nejtěžší, a taky nejnákladnější.
S upřímností nasdílel své zkušenosti s prvním investorem a srovnal svou aplikaci se světovou konkurencí – má česká apka šanci v porovnání se světovou konkurencí. Zůstává v Česku prostor a zájem nejenom makléřů?
Optal jsem se Jirky na ožehavé téma – licence a práva k fotkám vygenerovaných AI. Kdo je může využívat. A hlavně k čemu.
A závěr jsme zasvětili kryptu – Jirka zavzpomínal na jeho zkušenosti na burze, programování robotů a jeho propady i vzrůsty.
Užijte si poslech.
Zastupitel Jiří Nedvěd: Vláda nám sype peníze, ale nepřizpůsobivé si máme nechat v Mostě

Během 2 let vystěhovali přes 50 problémových nájemníků a stabilizovali situaci v nejhorších čtvrtích Mostu. Zastupitel Jiří Nedvěd založil projekt Pod ochranou města, aby zvrátil situaci v problémových částech. Jako klíč k úspěchu označuje spolupráci s majiteli bytů, která mu umožnila vystěhovat ty nejhorší případy.
V rozhovoru vyvrátil mylný názor, že problémových bývá v horších čtvrtích většina. Osobně si obešel byty v těch nejhorších částech Mostu, aby zjistil, že peklo v domě udělá i jediná rodina. Podělil se o tragi-komické zkušenosti, které si někteří z nás snad ani nedovedou představit.
Rozebrali jsme pokračování projektu. Jirka odpověděl na často omílanou otázku, proč město nevykoupí byty. Nastínil, jaká řešení by mohla dávat smysl, proč výkupy (ne)fungují, i kde mohlo město udělat chybu při privatizaci bytů.
Chvilku jsme se zastavili nad vtipným paradoxem, jak se nepřizpůsobivý dokážou přizpůsobit jakékoliv situaci. Jirka říká, pokud nepřizpůsobivým vypadne příjem, najdou řešení, nastěhují dalšího člena, začnou krást, jednoduše se zařídí. I proto si myslí, že sebrat dávky není a nikdy nebude řešení.
Jasně zdůrazňuje, že aktuální situace zůstává na bedrech Mostu. I přestože jim Vláda a stát financují inkluzi, problém cíleně nechávají v Mostě. Jak sám říká: „Kdyby Středočeský kraj měl stejnou situaci jako my v Mostě, tak se zhroutí a možná by stát konečně začal něco dělat celoplošně.“
Probrali jsme, jak reálné je ZAČLENĚNÍ nepřizpůsobivých do společnosti. Jirka ze zkušenosti říká, že Romové mají odlišnou kulturu – do Chánova není tolik výjezdů policie, protože si problémy řeší sami mezi sebou. Jestliže takoví lidé bydlí v paneláku, nemusejí se potkávat s představami o soužití ostatních…
Finiš jsme zasvětili architektuře, historii Mostu a stavbám, které město zdobí.
Užijte si poslech.
Vladimír Matajs: S elektřinou se bude kšeftovat. Fotovoltaika na bytovku má návratnost 5 let

Komu se vyplatí fotovoltaická elektrárna (FVE)? Jakou návratnost očekávat? Co přinesla energetická novela Lex OZE I, a jaké změny přináší její pokračování, které vešlo v platnost s příchodem srpna?
Spousta otázek. Na všechny a ještě na mnohem víc mi odpovídal Vladimír Matajs. Expert na FVE panely pro bytové domy a spolumajitel společnosti Helioware.
Ve skoro 2 hodinovém rozhovoru jsem odhalil všechno, co vás jako investora, majitele bytového i vlastního domu může zajímat o FVE, jejím nasazení, životnosti a vývoji do následujících let.
Začali jsme u toho, co nás všem vrtá v hlavě – návratnost. Dozvíte se, komu se panely vyplatí, jaká je vstupní investice, co pokryje dotace, i za jak dlouho se vám fotovoltaika zaplatí.
Probrali jsme možnosti, jak se úspěšně vyhnout žádosti o stavební povolení – kdo jste někdy řešil, dobře víte, že byste tohle legislativní martyrium nechtěli znovu absolvovat.
Pan Matajs nasdílel i tipy, jak se dá FVE řešit, pokud vlastníte dům např. v Praze, ve které je velká část všech budov, minimálně v centru, součástí památkové zóny.
Kdo sledujete situaci na trhu s FVE, budete znát MALINU – zkrachovalá společnost. Nedodělala přes 2000 zakázek na solární elektrárny, které již měla nasmlouvané a často i zaplacené. Pan Matajs poradil, jak vybrat solidního dodavatele a minimalizovat rizika s výběrem spojená.
Sám říká: „Do segmentu bytových domů se cpou firmy, které dřív montovaly rodinné domy. Paneláky tak jednoduché nejsou. Vstupuje do toho administrativa, oprávnění, kvalifikace a spousta dalšího. Vybírejte pečlivě, zkontrolujte oprávnění, chtějte po firmě dosvědčit, že mají pojistku.“
Připravili jsme check list toho, co zkontrolovat ve smlouvě. A navázali průběhem založení energetické komunity, která bude stále běžnější.
Taky jsme zabrousili do životnosti panelů a rozdílů garancí u čínských vs. evropských výrobců technologií. Řešili jsme model vyúčtování a fungování distribuce mezi nájemníky v případě, že vlastníte celý bytový dům.
A přišla i řeč na byznysové příležitosti, které se naskýtají nám investorům – prodej elektřiny, kapacita trhu a sítě.
Trošku jsme si zavěštěli a zkusili se podívat do nedaleké budoucnosti – jak se bude vyvíjet výroba panelů v Evropě, která je aktuálně 2krát dražší oproti té v Číně. Amerika zavedla clo na panely z Číny, co to bude znamenat? A mohou přicházet kybernetické útoky na FVE?
Nemovitostí s FVE přibývá, jak je oceňovat, a co si zkontrolovat nám investorům pan Matajs vysvětlil.
A úplný finiš byl o zařizování FVE pro SVJ – jednání s nimi, schvalování v družstvu a humorné zkušenosti z praxe.
Užijte si poslech.
František Petrouš: Mám napůjčováno 100 mil. na investiční nemovitosti. Vlastním apartmány i činžáky

Jméno František Petrouš už znají v každé bance v Česku – má na sebe napsané desítky hypoték, i tak mu pořád půjčují peníze. Takový Robin Hood, který si bere peníze od bohatých bank.
Františkovi se daří neustále posouvat svou bankovní bonitu. Aktuálně má zainvestováno mezi nemovitostmi na dlouhodobý pronájem, apartmány na Airbnb a developerskými projekty. Vše financuje z bankovních úvěrů.
Z finančního poradce se vypracoval i na realitního investora, který svůj byznys dokáže řídit z Filipín. Odtud po roce zamířil na krátko zpět do Česka, aby vyřídil další hypotéku a pomohl s výběrem banky všem, kdo přemýšlí nad úvěrem v době snižování úrokových sazeb.
Robin Hood investičního trhu dokáže z bank vytáhnout miliony, a to samé poskytuje svým klientům. Prozradil, dle jakých kritérií si vybírá banku na úvěr i specialitky bank, které jen tak lidé neznají.
František se rozmluvil o procesu zpracování hypotéky z pohledu „koncového“ člověka oproti investorovi a posluchačům vysvětlil, proč je pro dosažení úvěru lepší daňové přiznání než-li výplatnice zaměstnance.
Trošku jsme si zaspekulovali nad budoucností – banky i nadále nesnižují úroky, čím to může být, a kam až čísla půjdou. Novela spotřebitelského zákona vejde v platnost již toto září, co změní?
Probrali jsme Airbnb, oživení cestovního ruchu po Covidu i tématické apartmány a rozdíl mezi Bookingem a Airbnb z pohledu turisty i majitele apartmánů, který nemovitosti inzeruje.
Nakonec se František rozmluvil o jeho developerském projektu a chybách, za které zaplatil.
Užijte si poslech.
Kubáň: Paraziti útočí na Viagem! Média neví, co je flipování. Ekonomika bez něho pojede na 50 %

Přibývá článků, ve kterých média kritizují flipování nemovitostí. Největší palbu sklidili velcí hráči, ten největší se zatím kritice vyhýbá. Uvidíme, jestli se něco změní po tomto rozhovoru. Přemysl Kubáň, majitel Viagemu (největší překupníci v ČR) chtěl promluvit a vyzval mě k pokračování našeho rozhovoru. Tentokrát jsme natáčeli v sídle jeho firmy.
Ve skoro hodinovém rozhovoru se vymezuje proti názorům největších médií v České republice. Kritizuje jejich jednostrannost a nedostatek detailů v obsahu. Sám říká, že nebojuje proti možnému zavedení předkupního práva, které by mohlo flipování omezit.
Tvrdí, že mu vadí „komunistická“ optika nahlížení na flipování: „Vydělat peníze na základním principu nákup/prodej není v podstatě nic špatného. Problém tu může být, ale není to z principu podnikání.“
Pro investory vysvětlil způsoby naceňování, říká, že potřebujete nakupovat co nejvíce pod tržní cenou a myslí si, že na prodeji už výnos dohnat nejde.
Kubáň se opřel do konkurence a jejich způsobu hodnocení výkonnosti. Detailně popsal, jak ve Viagemu počítají své výsledky. Číslům z rozvahy a výsledovky neřekne jinak, než nesmysly. Usmívá se a říká, že sám neví, kolik každý měsíc firma vydělá.
A nebyl by to rozhovor s panem Kubáněm, kdybychom se nezastavili u neúměrného krácení. Nevybíravě hlásá: „Na trhu jsou paraziti, kteří jednají neeticky.“
K závěru rozhovoru jsme se pobavili o znepřístupnění dat katastru nemovitostí. Až filozoficky se majitel Viagemu rozmluvil o přístupnostech určitých dat lidem ve společnosti.
Celý rozhovor jsme uzavřeli předkupním právem a možnými změnami na trhu.
Užijte si poslech.
Daniela Vurstová: Ženy umějí vydělávat, ale nevědí, kam investovat

Zakladatelka projektu Finance pro holky a specialistka na úvěry boří zažité stigma, že investice jsou ryze mužská doména.
Daniela ženy vzdělává a mentoruje ve světě financí a investic. Prozradila, do čeho nejčastěji investují. Na základě zkušeností s klienty obou pohlaví zhodnotila, jak se liší investiční strategie pro muže a ženu. A došla řeč i na důvody, proč se ženy obávají začít investovat.
Jako hypoteční poradce se Daniela rozpovídala o novele spotřebitelského zákona, která se dotkne všech realitních investorů už od 1. září a společně jsme rozebrali situaci na trhu a důvody, proč banky vyčkávají na snížení úroků.
Užijte si poslech.
Petr Sýkora: Investuji výhradně v Praze, Airbnb není dlouhodobé a podíly bych už nekoupil

Ze spolumajitele druhého největšího slevového portálu v Česku – pepa.cz je úspěšný investor do nemovitostí. Zavzpomínal na kontroverzní konec firmy.
Prozradil důvody, proč investuje výhradně v Praze. A taky se podělil jeho o první a dost možná i poslední zkušenost se spoluvlastnickými podíly. Pro investory, kteří náš podcast poslouchají, vysvětlil způsob, jak SPRÁVNĚ spočítat výnosové procento, i jaká cena se vyplatí na metr čtvereční v jaké lokalitě v Praze.
Petr se rozmluvil na více než hodinu, ve které nasdílel své investorské know-how a zkušenosti.
Užijte si poslech.
Miliardář Kubáň z VIAGEMu: Nepřiměřené zkrácení je komunistická kravina

Největší český spekulant a překupník nemovitostí – Přemysl Kubáň, majitel kontroverzní společnosti VIAGEM a.s.
Dopouští se neúměrného krácení na svých klientech?
Proč Viagem maže negativní recenze?
Kolik soudních sporů je proti společnosti vedeno?
To a další otázky natvrdo v rozhovoru o investování a flipování nemovitostí.